Iszonyatos szenvedés: élve főzik meg a kutyákat a turistáknak
Egyes délkelet-ázsiai országokban évente több millió kutyát esznek meg az emberek. A nagy kereslet miatt - amit a nyugati turisták is fellendítenek - a kutyákat sokszor egyszerűen ellopják a gazdáiktól.
Vietnámban, Kínában és Dél-Koreában is szokás kutyahúst enni, amely az állatvédő aktivisták szerint nemcsak kegyetlen, hanem az emberi egészségre is ártalmas tradíció. Az állatvédelemmel foglalkozó Humane Society International aktivistája, Kelly O'Meara az ABC Newsnak arról beszélt, hogy miután elfogják őket, a kutyák szörnyű kínokat állnak ki. Kis ketrecekbe zsúfolva szállítják őket sokszor napokon keresztül, így sokan közülük megfulladnak, vagy súlyos sérüléseket szenved az utazás alatt.
John Dally, a Soi Dog Foundation nevű szervezet munkatársa szerint nincs rendes módszer a kutyák kivégzésére sem, ráadásul Dél-Koreában azt gondolják, hogy a fájdalom, amelyet elszenvednek a haláluk előtt, javítja a húsuk ízét. Azok a kutyák, amelyek túlélik az utazást, sokszor még rosszabbul járnak: nem ritka, hogy mielőtt megölnék, még megnyúzzák őket, társaik szeme láttára. Olyan is van, hogy élve főzik meg a kutyákat.
Kampányvideó a kutyahús-kereskedelem ellen:
Az aktivisták szerint a Koreai-félszigeten évente 2,5, Vietnámban pedig 5 millió kutyát esznek meg. A kutyák nagy része, 70 százaléka háziállat, és egyszerűen ellopják őket a gazdáiktól. Emellett kutyatenyésztő farmok is működnek, főleg Dél-Koreában.
Dally szerint egyre gyakrabban találkoznak azzal a jelenséggel Vietnámban, hogy a turisták kutyahúst esznek azon az alapon, hogy ez helyi tradíció. „A turisták nincsenek tisztában azzal, hogy min mennek keresztül ezek a kutyák, és azzal sem, hogy önmagukat is veszélybe sorolják” – mondja.
Ez, az egészségügyi kockázat a másik ok az aktivisták szerint, amely miatt be kellene tiltatni a kutyahús fogyasztását. Kelly O'Meara szerint a kutyahúst nem vizsgálják meg rendesen, mielőtt megennék, így a veszettség mellett kolerajárványok kitöréséhez is vezetett már Vietnámban és Kínában.
A kutyahús-kereskedelem ellen fellépő aktivisták a kampányok és lobbizás mellett sokszor támadnak a szállító konvojokra, és a megmentett, sokszor súlyosan sérült kutyáknak gazdát keresnek. Az utóbbi években hatósági szigorítások is voltak néhány érintett országban, de ennek ellenére azonban még mindig virágzik a kutyahús-kereskedelem Ázsia délkeleti részén.
Így találtak otthonra decemberben egy dél-koreai kutyatenyésztő farmról mentett kutyák: