Csak így eshet ki Magyarország, itt az összes forgatókönyv

Tegnap kezdetét vette az A-csoport mérkőzéseivel az utolsó csoportkör a franciaországi Európa-bajnokságon. Több csoportnak is van már biztos továbbjutója, eddig csak Románia és Oroszország esett ki. Ennek oka, hogy 2016-ban először négy csoportharmadik is folytatja a tornát. Megnéztük, hogy mi kell ahhoz, hogy a magyarok kiessenek, és ahhoz, hogy a csoport első helyén végezzenek.

Fotó: Europress - Lars Baron/Getty Images

A 2016-os Európa-bajnokság során már lejátszottak 26 mérkőzést, azaz a meccsek több mint felét megrendezték.

Csak a harmadik fordulóban kristályosodik ki, hogy kik jutnak tovább és esnek ki, mert idén először nem csak kettő, hanem három csapat is továbbléphet a csoportjából.

A 24 csapatos torna sajátossága, hogy a lebonyolítás aránytalan (sőt, igazságtalan). A 16 csapatos torna alkalmával a négy első a négy másodikkal játszott, de a létszámbővítés miatt ez itt nem megoldható. Négy csoportelső négy csoportharmadikkal fog játszani, ebből következik, hogy marad két első helyezett, amely nem harmadik csapatot fog kapni a nyolcaddöntőben, hanem másodikat. Rajtuk kívül marad négy csoportmásodik is, ők egymással játszanak.

Összegezve: Négy meccsen lesz 1. vs 3. párosítás, két találkozón 2. vs 2. és két összecsapáson 1. vs 2.

Emiatt az aránytalanság miatt nagy a számolgatás a csoportokban, hogy hol is érné meg végezni a csoporton belül. Megnéztük, hogy mi lehet a magyar csapat útja a tornán, és mi kell ahhoz, hogy ne jusson tovább a legjobb 16 közé.

A legjobb forgatókönyvA magyar csoportban az első hely és a második hely közt gyakorlatilag csak presztízskülönbség van, mindkét esetben csoportmásodik ellenfél jut a továbbjutónak.

A csoport jelenlegi állása: 1. Magyarország 4 pont, 2. Izland 2 pont (több lőtt góllal), 3. Portugália 2 pont, 4. Ausztria 1 pont

Magyarország jelenleg két pont előnnyel vezeti a csoportot a Portugália elleni mérkőzés előtt. Ha a magyarok nyernek, akkor biztos az első hely. Ha döntetlent játszunk, akkor 5 pontunk lesz, amivel csak akkor nem végzünk a csoport élén, ha Izland jobban megveri Ausztriát, mint Magyarország tette. Belátható, hogy arra kicsi az esély, hogy Izland legalább kétgólos győzelmet arat az osztrákok felett,

így a győzelem mellett a döntetlen is szinte biztosan a csoport első helyét jelentené Magyarországnak.

Mi történik akkor, ha Magyarország megnyeri a csoport?Az F-csoport győztese az E-csoport második helyezettjével játszik. Az E-csoport a torna halálcsoportjának számít, Belgium, Svédország és Írország is lehet az ellenfél. Olaszország már biztos első. Egy esetleges továbbjutás esetén a B-csoport győztese, azaz Wales vagy egy csoportharmadik jönne szembe a legjobb nyolc között.

Mi történik akkor, ha Magyarország kikap Portugáliától?Ebben az esetben Magyarország marad négypontos, és Portugália megelőzi a magyarokat. Ekkor drukkolni kell Ausztriának, hogy ne kapjon ki Izlandtól, mert ebben az esetben megvan Magyarország második helye.

Egy osztrák győzelem ugyan azt jelentené, hogy a sógorok pontszámban beérik Magyarországot, de az egymás elleni győzelem Geráéknak kedvez.

Döntetlen esetén szintén mindkét csapat Magyarország mögött marad.

Mi történik az F-csoport második helyezettjével?A magyar kvartett második helyén végző együttes a B-csoport második helyezett csapatát kapja. Ez Anglia.

Ezt követően azonban  valószínű, hogy az A-csoport éllovasa,  Franciaország lesz az ellenfél a negyeddöntőben.

Az egyetlen forgatókönyv, aminek köszönhetően Magyarország a harmadik helyre kerülMagyarország kikap Portugáliától, és Izland nyer. Ebben az esetben Portugália és Izland is 5-5 pontot szerez, Magyarország marad 4, míg Ausztria 1 pontos.

A csoport harmadik helyezettjei közül csak négy jut tovább, így nem garantált a továbbjutás. Mire lehet elég a négy pont?

Magyarország csak akkor kerül bajba, ha legalább öt csoportban is legalább négy pontja van a harmadik helyezettnek. Ez elméleti szinten lehetséges, de nagyon sok dolognak kellene ehhez összejönnie.

A-csoport: Albánia lett a csoportharmadik. Három pontjuk van, őket biztosan megelőzi Magyarország.

B-csoport: Szlovákiának lett a harmadik, négy pontjuk van.

C-csoport: Észak-Írországnak pontot kell szereznie Németország ellen.

D-csoport: Csehországnak nyernie kell Törökország ellen.

E-csoport: Írországnak nyernie kell Olaszország ellen.

A fentiekből következik, hogy elméletileg még öt csoportban megvan a lehetőség arra, hogy egy nemzet négy ponttal a harmadik helyen álljon. Ehhez azonban olyan bravúros eredmények kellenek, mint az észak-ír pontszerzés, vagy az ír győzelem Olaszország ellen.

Ha ma Észak-Írország nem szerez pontot Németország ellen, vagy Csehország nem nyer, akkor Magyarország biztos továbbjutó.

Mi van akkor, ha több mint négy csoportban lesz négypontos harmadik helyezett?Négy pontot csak egy módon lehet gyűjteni: egy győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel. Pontazonosság esetén a csoportharmadikok közt a gólarány rangsorol. Jelenleg Magyarországnak ez +2 az Ausztria elleni győzelem miatt. Emiatt kifejezetten fontos, hogy ha ki is kap Magyarország Portugália ellen, akkor azt a lehető legkisebb különbséggel tegye, mert 4 ponttal és pozitív gólkülönbséggel szinte lehetetlen kiesni.

Kivel játszik Magyarország, ha harmadikként jut tovább?Az F-csoport harmadik helyezettje nehéz ellenfelet kap, vagy a C-csoport vagy a D-csoport győztese lesz az ellenfél. Ez papírforma szerint Németország vagy Spanyolország lehet. Hogy a kettő közül melyik, azt a harmadikok közt felállított sorrend dönti majd el.